Střípky z historie: 13. Křestané v podzemí v Kappadokii – 10. stol.
Střípky z historie: Křestané v podzemí v Kappadokii v 10. stol.
V roce 1963 při rekonstrukci svého domu v Turecku prorazil jeden muž vnější stěnu ložnice ve svém domě a objevil vchod do tunelu. To, co našel za touto zdí, ohromilo historiky, archeology a celý svět. Bylo objeveno ztracené starobylé podzemní město Derinkuyu.
Víceúrovňová řada místností města Derinkuyu, vytesaná v měkké vulkanické hornině v turecké oblasti Kappadokie, se rozkládá do hloubky více než 60 metrů.
Předpokládá se, že podzemní město bylo postaveno Phrygiány, indoevropským národem, původem z balkánského regionu, sahajícím až do 8. století př. n. l.
Město Derinkuyu, které pojalo až 20 000 lidí, mělo pokoje pro obchody s potravinami, hospodářská zvířata, školy, kuchyně, obytné a spací místnosti a hygienická zařízení.
Malé tunely vytesané až na povrch umožňovaly větrání po celém městě.
Vstupní tunely byly pečlivě ukryty v kopcích obklopujících Derinkuyu a spojeny s městem.
Jeden z těchto tunelů byl objeven právě v roce 1963, kdy dělníci odstranili stěnu ložnice.
Předpokládá se, že město bylo původně vytesáno jako únik před loupežnými arabskými nájezdy v 9. století př. n. l. A používalo se v průběhu několika dalších set let.
Město bylo často využíváno jako útočiště během byzantské éry 5. až 10. století n. l. Artefakty z tohoto období byly nalezeny uvnitř Derinkuyu.
Poté bylo podzemní město používáno až do 14. století jako únik pro křesťanské obyvatelstvo před mongolskými vpády Timurů.
Zdroj:
Traces of History and Archeology and Art
The Lost City of Derinkuyu …. (citace Casey Klein)
-šk-
Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Česká republika nebo facebookovou skupinu Zpravodaj baptistických sborů