Svědectví: 101. Černošská církev je stále stejně důležitá jako v době M. L. Kinga
Svědectví
Černošská církev je stále stejně důležitá jako v době M. L. Kinga
Podle vedoucí mládeže je černošská církev stále stejně důležitá jako v době Martina Luthera Kinga.
Bianca Howardová vyrostla v černošském sboru a věří, že má stále svou roli v americké víře a kultuře.
V den výročí narození Martina Luthera Kinga mladšího považuje jeho odkaz za povzbuzení pro černošskou církev a církev obecně.
“Zemřel před 56 lety. Bylo mu třicet let a jeho slova jsou pro naši zemi aktuální i po půl století,” říká Howardová, specialistka na černošské sbory ze společnosti Orange, která vytváří výukové programy pro děti a mládež.
“Jeho slova potřebujeme stále více. Přemýšlím o jeho slovech o lásce a spravedlnosti, která jsou potřebná i dnes, a černošská církev i církev na celém světě stále potřebuje tato slova reflektovat a žít podle nich.”
Navzdory tlaku na přizpůsobení se v mnoha ohledech “je černošská církev stále potřebná a relevantní”, řekla.
Stejně jako King a hnutí za občanská práva vyrostli ze síly tradice černošské církve, tak i dnes může církev nabídnout cestu ke změně, domnívá se Howardová.
“V černošské komunitě a černošském sboru se musíme zabývat duševním zdravím, dostupným bydlením a dalšími otázkami, které může černošský sbor pomoci řešit a přinést změnu, otázkami diskriminace, jak se chováme k lidem z LGBTQ komunity, a také tím, jak se díváme na lidstvo a jak s ním zacházíme.”
Domnívá se, že černošská církev je spícím obrem, který se v minulosti příliš pohodlně zabýval pouze některými sociálními otázkami. “Černošská církev zpohodlněla a COVID nás uvrhl do situace, která říká: buď se vzchopíme, nebo zemřeme.”
Jako dítě církve viděla, jak černošská církev v minulosti čelila změnám. Například její domovský sbor v Mariettě ve státě Ga. kdysi dovoloval předsedat pouze mužům.
“Vyrůstala jsem v tradičním černošském historickém sboru, ve kterém ženy nesměly být ani na kazatelně, aby přednášely oznámení,” řekla. Dokud si sbor nezvolil nového kazatele, který začal ordinovat a povolovat ženám kázat a používat jejich služební dary, a tehdy začala chápat, že by ji Bůh mohl povolat ke službě.
“Když jsem viděla ženy ve službě a měla jsem za kazatele mládeže ženu, věděla jsem, že na mě působí Duch Páně,” dodala.
“Během těch let, kdy jsem viděla ženy ve službě a měla jsem za vedoucí mládeže ženu, jsem věděla, že se mnou hýbe Duch Páně.” Později se Robinsonová stala na více než deset let vedoucí mládeže ve svém domovském sboru, což ji přivedlo ke službě černošským sborům po celé Severní Americe pro Orange.
Prohlásila, že ať už má černošská církev dnes jakékoli překážky, Bůh jí dal moc. “Fungujeme jako církev uvnitř zdí, kdy máme větší moc, než jakou ve skutečnosti známe. … Bůh se nás skutečně snaží přimět, abychom ho slyšeli a uvědomili si, jakou moc církev má.”
Stejnou moc, kterou měl k dispozici Martin Luther King, má církev i dnes, řekla. “Miluji černošskou církev. Jsem zakořeněná v černošské církvi. Do černošské církve dnes přicházejí nejrůznější lidé. Černošská církev tomu musí být otevřená. Církev musí být globálně smýšlející.
“Věřím, že duch, který nám Martin Luther King zanechal, a důvod, proč jeho slova rezonovala po celém světě a jsou s námi dodnes.”
Bianca Howardová
Bianca Howardová
Bianca Howard, více než 20letá veteránka ve službě, je ředitelkou rodičovských iniciativ a oranžovou specialistkou pro černošské církevní partnerství ve společnosti Orange. Je ordinovanou služebnicí a 16 let sloužila ve sboru jako přidružená kazatelka ve službě příští generaci.
Bianca je také v současné době doktorandkou studující Mládež, rodinu a kulturu na Fuller Theological Seminary. Žije v Atlantě se svým manželem a dvěma batolaty. Ve svém volném čase ráda cestuje a jezdí na horské dráze v Six Flags.
-tep-
Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Síť víry nebo facebookovou skupinu Zpravodaj Baptisté – Síť víry