Výročí: 15.1.1925 – Martin Luther King: Víra a občanská práva
Výročí
Martin Luther King: Víra a občanská práva
Vzpomínáme na život a úspěchy Martina Luthera Kinga Jr., který se narodil 15. ledna 1929 v Atlantě. Jeho narozeniny se staly v USA federálním svátkem v roce 1983 a slaví se třetí pondělí v lednu. Do roku 2000 se stal svátkem ve všech 50 státech.
Mezi úspěchy Martina Luthera Kinga patří:
- 5. prosince 1955 v Montgomery ve státě Alabama King zavedl bojkot autobusu v Montgomery poté, co se Rosa Parksová 1. prosince odmítla vzdát svého místa a přesunout se do zadní části veřejného autobusu. Tento 13měsíční občanský protest proti segregaci vyústil v rozhodnutí Nejvyššího soudu Spojených států z roku 1956, že rasová segregace ve veřejných autobusech je protiústavní.
- 28. srpna 1963 pochodovalo 250 000 lidí na Washington, DC. Sešli se u Lincolnova památníku, aby požadovali zvýšenou právní ochranu pro volební práva, spravedlivé mzdy, vzdělání, bydlení, zaměstnání. King tam pronesl svůj slavný projev „I Have a Dream“. V důsledku toho prezident John Kennedy inicioval federální zákon o občanských právech, který vytvořil zákon o občanských právech z roku 1964 a zákon o hlasovacích právech z roku 1965, oba zákony byly podepsané prezidentem Lyndonem Johnsonem.
- V roce 1964 King obdržel Nobelovu cenu míru za své vedoucí postavení v oblasti občanských práv a sociální spravedlnosti, zejména za svůj důraz na nenásilné, mírové metody. Ve své děkovné řeči řekl: „Nenásilí je odpovědí na zásadní politickou a morální otázku naší doby.”
- Dne 7. ledna 1966 King a jeho Southern Christian Leadership Conference oznámili chicagské hnutí za svobodu, které identifikovalo chicagské „neférové bytové praktiky“ a vedlo k přijetí federálního zákona o spravedlivém bydlení z roku 1968. To také ukázalo, že King nebude ojedinělým stereotypním jižním rasovým buřičem. Tohle byl problém Ameriky.
- 4. dubna 1968 byl King zavražděn na verandě svého pokoje ve druhém patře v motelu Lorraine v Memphisu. Amerika stále truchlí nad ztrátou jeho života a dosavadních příspěvků, ale také nad ztrátou toho, co mohlo být dalších 50 let takového obětavého života. Bylo mu 39 let.
Vážní následovníci Martina Luthera Kinga Jr. si uvědomují, že tato krátká skica postrádá něco v jeho životě a díle; konkrétně, že nebyl pouze „Dr. King, průkopník občanských práv“, ale také „Rev. King, ordinovaný baptistický kazatel, nadaný biblický kazatel a oddaný křesťan.“ Ten druhý zplodil toho prvního.
Vyrůstal v duchovní rodině a s láskou vzpomínal na dětství u stolu, kde byly biblické příběhy běžné jako sušenky a byly vyprávěny se vzrušením, humorem a modlitební oddaností. Jak později řekl časopisu Ebony : „V tichých zákoutích svého srdce jsem v podstatě duchovní. Získal také titul bohosloví na Crozer Theological Seminary a doktorát ze systematické teologie na Bostonské univerzitě.”
King byl ordinován kazatelem ve věku 19 let a byl spolu s otcem spolukazatelem v baptistickém sboru Ebenezer Baptist Church v Atlantě, kde byl jako dítě pokřtěn. Později sloužil v baptistickém sboru Dexter Avenue Baptist Church v Montgomery.
V reakci na obvinění, že je rasový „extrémista“, řekl: „Ano, jsem extrémista v tradici Mojžíše, Amose, Ježíše, apoštola Pavla, Martina Luthera, Thomase Jeffersona a Abrahama Lincolna.”
Jeho slavná kázání a spisy o občanských právech jiskřily biblickými odkazy a rozšířily takové tradiční základy, jako je milosrdný Samaritán a „znovuzrození“. Péče o zraněné na nebezpečné silnici Jericho nestačila: „Musíme také vyčistit tuto cestu a zajistit, aby byla pro cestující bezpečnou.“
Být znovuzrozeným pro něj mělo svůj biblický řecký význam: strukturální, dokonce architektonická změna v srdci a chování, které se přenáší na společnost a její hříšnou nespravedlnost: rasismus, chudobu, vzdělání, bydlení, volební právo.
Společnost se znovu rodí tak, jako se znovu rodí jednotlivci.
RUSSELL WALDROP
Russell Waldrop
Russell Waldrop je členem Waynesboro, Virginie, pobočky NAACP.
-tep-
Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Síť víry nebo facebookovou skupinu Zpravodaj Baptisté – Síť víry