Vztahy: 20. Jak milovat manžela s Alzheimerovou chorobou
Praktické způsoby, jak milovat svého manžela navzdory jeho nemoci
Vztahy
Jak milovat manžela s Alzheimerovou chorobou
Můj manžel Byron je nyní již osm měsíců v péči s Alzheimerovou chorobou v pečovatelském domě Buckner Westminster Place. Jsem vděčná za dar komunity, kterou Bůh dal Byronovi v pečovatelském domě v Buckneru, a jsem vděčná za to, že je v tak starostlivém a milujícím prostředí. Personál jsem dobře poznala a jsou úžasní. Ráda je sleduji, jak komunikují a pečují o obyvatele pečovatelského domu s takovou trpělivostí a láskou. Není to práce, ale je to duchovní služba v pečovatelské službě.
V komunitě mého manžela je taková něha a krása. Pokud chcete vidět, jak vypadá bezpodmínečná láska – láska, která všechno snáší, všemu věří, ve všechno doufá a všechno trpělivě čeká – pak navštivte tento pečovatelský dům.
Najdete zde manžely, manželky a členy rodiny, kteří pravidelně přicházejí se svými blízkými. V závislosti na stadiu onemocnění mohou, ale nemusí být schopni moc konverzovat. To však nevadí, protože jejich komunikace a láska může být vyjádřena prostou přítomností, ne nutně slovy. Tím, že jsme blízko něho, mu říkáme: „Na tobě mi záleží, a já tě bezpodmínečně miluji.“ Prostě sedět spolu, držet se za ruce – být s ním.
Když jsem s manželem, je spokojený a já také. V tomto bodě naší společné cesty jsme už hodně ztratili. Jsme na dně jeho vzpomínek. Zbývá nám však podstata života: bezpodmínečná láska. A když manželovi z očí při pohledu na mě svítí vnitřní světlo lásky, je to ryzí zlato.
Ať už jsou naši blízcí s Alzheimerovou chorobou (nebo jinými dlouhodobými nemocemi) v komunitě péčovatelskégo domu s Alzheimerovou chorobou nebo doma, existuje mnoho způsobů, jak je můžeme i nadále dobře milovat. Jaký by mohl být lepší způsob, jak toho dosáhnout, než být s nimi a vytvářet jim chvíle radosti?
Není v našich silách dát našim blízkým celý skvělý den, ale je v našich silách, abychom jim poskytli šťastné chvíle plné radosti. Nebudou si ho pamatovat, ale chvíle spokojenosti a dobré pocity, které jste jim pomohli prožít, jim zůstanou.
Takže pokud jde o milování manžela v průběhu Alzheimerovy choroby nebo demence, myslete na „okamžiky“ a na jednoduchost. Přemýšlejte o tom, co mu přináší potěšení nebo pohodlí. Nejjednodušší činnosti mohou přinést největší uspokojení. Naučila jsem se hledat to, co mu přináší úsměv a jiskru jeho očím, a to je pak to, co spolu děláme.
Liší se to ze dne na den, v závislosti na jeho energii nebo na stavu jeho zmatku. Může to být poslech hudby, hraní na kytaru, procházky, hledání krásy kolem, doteky nebo jednoduché součinnosti.
Přemýšlejte o tom, co jste vy dva vždycky milovali, a poté přizpůsobte svoji aktivitu jeho stavu a vyzkoušejte to.
Praktické způsoby, jak milovat svého manžela navzdory jeho nemoci
Zkuste tyto nápady:
- Často se objímejte a držte se za ruce.
- Řekněte mu, jak je výjimečný a proč. Připomeňte mu velké věci, pro které byl známý.
- Připomeňte mu, jak se změnil pro vás, vaši rodinu a přátele.
- Přemýšlejte o způsobech, kterými vám váš milovaný dával najevo lásku, a pak tyto věci udělejte jemu.
- Dotýkejte se ho, hlaďte ho a mluvte o tom, čeho si na něm ceníte.
- Udělejte mu masáž zad.
- Česejte mu vlasy.
- Natřete mu na ruce vonné tělové mléko.
- Čtěte mu a zpívejte mu.
- Čtěte s ním Písmo a modlete se s ním. Připomeňte mu, jak moc ho Bůh miluje a jak se o něj stará.
- Prohlížejte si společně svoje fotoalba. Mluvte s ním o vašich společných zážitcích. Často mu vyprávějte „jeho příběh“. Vrací mu zpět jeho život a vzpomínky, i když jen na okamžik.
- Jděte spolu na zmrzlinu.
- Mluvte o všech věcech, za které jste vděční. Vytvořte jejich seznam a často si ho přečtěte společně.
- Děkujite Bohu za dar Jeho zázračné milosti, která proměňuje vodu na víno ve světlých okamžicích naplněných radostí, které nám každý den dává!
“Stále se radujte, neustále se modlete, děkujte za každých okolností; protože to je Boží vůle pro vás v Ježíši Kristu. “ 1. Tesalonickým 5: 16–18
Dorothy Horneová
Dorothy Horneová žije v Longview ve východním Texasu, autorka a přispěvatelka a bloggerka pro Longview News-Journal. Její manžel Byron trpí Alzheimerovou chorobou a bydlí v pečovatelském domě Buckner Westminster Place.
Dorothy Horneová je učitelkou na prvním stupni v důchodu, je také publicistkou, autorkou, blogerkou a řečničkou. Kromě příspěvků v místních médiích publikovala v časopise Buckner International. V roce 2015 byla jmenována „Star Over Longview“ za zvyšování povědomí o Alzheimerově chorobě prostřednictvím svého psaní. Jejím největším potěšením jsou její čtyři vnuci. Kromě psaní ráda čte, fotografuje, jezdí na kole a cestuje. Dorothy pokračuje v psaní sloupků a blogů na stránkách www.dorothyhorneauthor.com a Glimpses Of Grace.
Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Česká republika nebo facebookovou skupinu Zpravodaj baptistických sborů