Základy: 8. První Velikonoce
Základy
Křesťanství je největší světové náboženství, a přesto o něm mnoho lidí mnoho neví. Pokud jste jedním z nich, pak je to skvělé místo, kde začít!
Věděli jste například, že křesťanství není o chození do kostela nebo o konání dobrých věcí? Je to o vztahu s Bohem. Tím se liší od ostatních náboženství. Křesťané se nemusí spoléhat na to, že se budou nějak extra snažit, aby byli dobří, ale oslavují skutečnost, že Ježíš dal svůj život místo nás, aby každý mohl mít tento vztah s Bohem jednoduše tím, že mu důvěřuje. Proto se křesťanství nazývá ‚Dobrá zpráva‘.
Sestavili jsme zde několik článků, které vás provedou základy. Pokud ale nevidíte, co hledáte, stačí hledat, nebo ještě lépe, klikněte na náš e-mail sitviry@post.cz a začněte konverzovat se skutečným křesťanem. Rádi zodpovíme jakýkoli dotaz, velký i malý.
První Velikonoce
Velikonoce jsou pro křesťany nejvýznamnějším okamžikem v dějinách.
Velikonoce jsou pro křesťany nejvýznamnějším okamžikem v dějinách. Tehdy byl Ježíš Kristus, Boží Syn, v Jeruzalémě popraven přibitím na kříž. Jeho ukřižování kolem roku 30 n. l. bylo brutální a krvavé. Před ukřižováním byl bit a bičován.
Byl však nevinný. Byl zrazen jedním ze svých stoupenců, Jidášem, a odsouzen na základě vykonstruovaných obvinění. Když Ježíš umíral, veřejně odpustil svým vrahům.
Tři dny poté, co bylo jeho mrtvé tělo sňato a uloženo do hrobu, vstal z mrtvých. Během následujících šesti týdnů se zjevil stovkám lidí. Křesťané věří, že Ježíšova smrt a vzkříšení umožňují lidem odpustit všechny špatné věci, které řekli a udělali – protože Boží trest za zlo přijal Ježíš onoho dne před dvěma tisíci lety na kříži.
Slovo “Velikonoce” (anglicky Easter) nemá žádnou křesťanskou souvislost. Jedna z teorií ho spojuje s předkřesťanskou pohanskou bohyní, která se připomínala na jaře. Je známo, že Ježíš byl ukřižován právě v tomto ročním období.
Ježíš věděl, že zemře
Ježíš strávil tři roky na cestě se svými nejbližšími následovníky, kteří jsou známí jako jeho učedníci. Učil lidi a zázračně uzdravoval lidi z nemocí. Věděl však, že jeho posláním je položit život. Třikrát svým učedníkům řekl, že bude zabit. Řekl také, že bude vzkříšen.
Biblická kniha Marek ho cituje, jak říká: “ Syn člověka [jméno pro Ježíše] bude vydán do lidských rukou. Zabijí ho a po třech dnech vstane z mrtvých“.
V části Bible před Ježíšem – Starém zákoně – je mnoho starověkých hebrejských spisů o Mesiáši, který přijde zachránit svůj lid. Ty položily základ myšlence, že Mesiáš bude trpět, a psaly o nevinné oběti, která trpí kvůli své věrnosti Bohu. (Viz například Izajáš 53.) Křesťané věří, že Ježíšovo ukřižování je nejplnějším naplněním tohoto proroctví.
První velikonoční týden
Velikonoční události se odehrávaly v průběhu jednoho týdne. Někteří křesťané je označují jako pašijový týden.
Začal Květnou nedělí. Po všem svém učení a uzdravování si Ježíš vybudoval příznivce. V neděli před svou smrtí dorazil Ježíš se svými následovníky do Jeruzaléma. Město bylo plné lidí. Přicházeli sem Židé, aby oslavili svátek Pesach. Připomínalo se tak, jak před téměř 1 500 lety unikli z otroctví v Egyptě. (Židé na celém světě si dodnes připomínají svátek Pesach.)
Ježíš vjel do města na mladém oslu. Vítali ho jako vítězného hrdinu. Jásající davy mávaly palmovými ratolestmi na znamení úcty. Byl oslavován jako Mesiáš, který přišel svrhnout římské okupanty a znovu nastolit židovské království.
Druhý den se vrátili do Jeruzaléma. Ježíš šel do chrámu, epicentra židovské víry, a postavil se směnárníkům a obchodníkům, kteří okrádali chudé. Převrátil jejich stoly a obvinil je, že jsou zloději. Náboženské autority byly znepokojeny a obávaly se, že tím popudí davy.
V úterý Ježíše napadli a zpochybnili jeho autoritu. On jim odpověděl tím, že je zpochybnil a odsoudil jejich pokrytectví. Později toho dne Ježíš promluvil ke svým učedníkům o budoucích časech. Varoval je před falešnými náboženskými vůdci, před blížící se zkázou Jeruzaléma, před válkami, zemětřesením a hladomorem a před tím, jak budou jeho následovníci čelit pronásledování.
Časová osa pašijového týdne není vždy jasná. Je však zřejmé, že v polovině týdne byli židovští náboženští vůdci a starší na Ježíše tak rozzlobeni, že začali spřádat plány na jeho zatčení a zabití.
Jeden z Ježíšových učedníků, Jidáš, šel za velekněžími a souhlasil, že jim ho zradí.
Ježíš a dvanáct učedníků se ve čtvrtek večer sešli, aby společně slavnostně pojedli velikonoční jídlo. Tato událost je známá jako Poslední večeře. Během večera Ježíš zahájil rituál, který si křesťané dodnes připomínají – svaté přijímání – a který připomíná jeho smrt. Ježíš lámal chléb a dělil se o něj a o kalich vína se svými učedníky. Jidáš pak odešel za ostatními spiklenci.
Ježíš pokračoval ve vyučování ostatních a pak vyšel ven do olivového háje, aby se pomodlil. Modlil se i za všechny budoucí věřící. Trápil se nad tím, co má přijít, ale zvolil si cestu poslušnosti. V biblické knize Lukáš je zaznamenána jeho modlitba: “Otče, chceš-li, odejmi ode mne tento kalich, ale ne má, nýbrž tvá vůle se staň.’ O několik minut později přišel Jidáš s vojáky a velekněžími a Ježíš byl zatčen.
Soudní proces s Ježíšem
V následujících hodinách proběhlo šest různých slyšení Ježíše před židovskými a římskými úřady. Nejprve předstoupil před vládnoucí a honorární židovské velekněze. Obě slyšení se konala tajně v noci, což bylo podle židovského práva nezákonné.
V pátek po rozednění byl Ježíš předveden před sedmdesátičlennou radu, Sanhedrin. Svědci lhali, aby podpořili falešná obvinění. Židovské úřady obvinily Ježíše z rouhání a požadovaly trest smrti.
Ten však nemohl být vykonán bez svolení římských úřadů, a tak byl Ježíš předveden před římského místodržitele Piláta Pontského. Židé tvrdili, že Ježíš vede vzpouru, ale Pilát viděl, že je nevinný.
Poté šel před Heroda Agrippu, římského místodržitele Ježíšovy domovské provincie Galileje, který byl v Jeruzalémě. Herodes ho poslal zpět. Existoval zvyk, že vězeň mohl být propuštěn na svátek Pesach.
Pilát chtěl Ježíše osvobodit. Židovští vůdci však podněcovali dav, aby požadoval Ježíše ukřižovat a osvobodit jiného člověka. Pilát ustoupil a vydal Ježíše k popravě.
Ježíš je ukřižován
Ježíš byl krutě bit a zesměšňován za svůj nárok být židovským králem. Vojáci mu zhotovili trnovou korunu a narazili mu ji na hlavu. Svlékli ho a losovali o jeho šaty. Donutili ho nést kříž ulicemi Jeruzaléma, dokud ho místo něj nedonutili nést muže jménem Šimon. Ježíše přibili na kříž a hřeby mu probodli ruce a nohy.
Kříž byl postaven na kopci kousek od Jeruzaléma. Vedle něj byli ukřižováni dva zločinci. Přihlížející, včetně velekněží, se Ježíšovi posmívali. V biblické knize Lukáš se vypráví, jak si jeden ze zločinců uvědomil, že Ježíš je nevinný, a řekl mu: “Ježíši, vzpomeň si na mě, až přijdeš do svého království. Ježíš odpověděl: “Říkám ti pravdu, dnes budeš se mnou v ráji.
Ježíšovo ukřižování se odehrálo v pátek – v křesťanském kalendáři se připomíná jako Velký pátek. Začalo v 9 hodin ráno. V poledne se podle Bible setmělo a tma zůstala tři hodiny. Biblické knihy Matouš, Marek, Lukáš a Jan nám říkají Ježíšova poslední slova: “Bože můj, Bože můj, proč jsi mě opustil?“; “Dokonáno jest…” a “Otče, do tvých rukou odevzdávám svého ducha…”. Ve tři hodiny odpoledne Ježíš zemřel.
Země se otřásla, skály se rozpadly a opona, která oddělovala nejsvětější místo uvnitř chrámu od zbytku budovy, se roztrhla odshora dolů. Římský voják mu probodl bok, aby potvrdil, že Ježíš je mrtvý, a informoval Piláta. Ježíšovo tělo bylo sneseno dolů a uloženo do hrobu, který byl uzavřen obrovským balvanem. Vojáci hrobku hlídali, aby nikdo tělo neukradl a netvrdil, že Ježíš vstal z mrtvých.
Ježíš vstal z mrtvých
Pro křesťanskou víru je zásadní, že Ježíš nejen zemřel, ale také vstal z mrtvých. V neděli šly dvě následovnice, Marie a Máří Magdaléna, pomazat Ježíšovo tělo, jak bylo židovským zvykem u mrtvých. Zjistily, že kámen byl odvalen a tělo chybí.
V biblických vyprávěních o tom, co se stalo potom, jsou drobné rozdíly: Matouš uvádí, že se ženám zjevil anděl, Lukáš píše, že k nim promluvili dva muži, jejichž oděv zářil jako blesk.
Poselství o zmizelém Ježíši však bylo stejné: “Proč hledáte živého mezi mrtvými? On tu není, on vstal z mrtvých! V následujících týdnech se Ježíš zjevil při několika příležitostech, mimo jiné i zástupu 500 lidí, než vystoupil zpět do nebe.
-tep-
Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Síť víry nebo facebookovou skupinu Zpravodaj Baptisté – Síť víry