Zamyšlení: 128. Boží bázeň vede k rozpoznání a odmítnutí hříchu
J 1, 1-18
Zamyšlení
Boží bázeň vede k rozpoznání a odmítnutí hříchu
Cožpak moudrost nevolá, nevydává rozumnost svůj hlas? Na nejvyšším místě, nad cestou, na křižovatce stojí. Při branách, kudy se chodí do města, u vchodu pronikavě volá: „Na vás, muži, volám, můj hlas je určen synům lidským. Prostoduší, pochopte, v čem je chytrost, hlupáci, pochopte, v čem je rozum! (1-5)
Moudrost je lepší než perly, nevyrovnají se jí žádné skvosty. Já, Moudrost, bydlím s chytrostí, nalézám obezřetné poznání. Bázeň před Hospodinem znamená nenávidět zlo; nenávidím povýšenost, pýchu, cestu zlou, proradná ústa. U mne je rada i pohotová pomoc, jsem rozumnost, u mne je bohatýrská síla. (11-14)
Mé ovoce je lepší než ryzí a čisté zlato, má úroda je nad výborné stříbro. Chodím stezkou spravedlnosti a pěšinami práva, abych dala dědictví těm, kdo mě milují. Já naplním jejich pokladnice. Hospodin mě vlastnil jako počátek své cesty, dříve než co konal odedávna.
Od věků jsem ustanovena, od počátku, od pravěku země. (19-24) , když upevňoval nebesa, byla jsem při tom, když vymezoval obzor nad propastnou tůní, když seshora zavěšoval mračna, když sílily prameny propastné tůně, když kladl moři jeho meze, aby vody nevystupovaly z břehů, když vymezoval základy země, byla jsem mu věrně po boku, (27-30).
Nyní tedy, synové, slyšte mě: Blaze těm, kdo dbají na mé cesty. Slyšte napomenutí a buďte moudří; nevyhýbejte se tomu! Blaze člověku, který mě poslouchá, bdí u mých dveří den ze dne a střeží veřeje mého vchodu. Vždyť ten, kdo mě nalézá, nalezl život a došel u Hospodina zalíbení. Kdo hřeší proti mně, činí násilí své duši; všichni, kdo mě nenávidí, milují smrt.“ (32-36)
Př 8
Vnější podobnost věcí nám často brání porozumět jejich rozdílné podstatě. Vnímání moudrosti, není výjimkou. Tradiční ukázkou moudrosti je příběh Šalomounova rozsouzení sporu dvou žen o dítě (1.Kr 3,16-27)
Je otázkou, zda to, čeho jsme svědky, je náhlá Šalomounova genialita podobná Samsonově síle, nebo spíše Duch Hospodinův, který se projevuje v jeho jednání.
Biblická moudrost je jiná. Není jen předvídavostí nahlédající za horizont, ani “šalamounským řešením”, kdy se “vlk nažere a koza zůstane celá”. Přímá řeč obou postav (kap 7 a 8 ) je výrazem toho, že každá z nich je něčím hlasem.
Po celou dobu je Moudrost hlasem, slovem Hospodinovým. Odhaluje Hospodinův záměr s člověkem. Moudrost je Hospodinovými ústy. Možná právě ta paralela Moudrosti s Hospodinovým slovem, může být pro nás nosná.
Hospodin tvoří od počátku slovem. Boží moc, vstupující do srdce člověka, má moc ochránit naše životy: „neboť moudrost vejde do tvého srdce a poznání oblaží tvou duši.. ochrání tě před zlou cestou..před cizí ženou“ (Př 2,10)
Tóra – Hospodinovy výroky a činy – jsou pro rabíny „ ecchajim“, strom života. „Stromem života je těm, kdo se jí chopí, blaze těm, kdo se jí drží.“ (Př 3,18)
Moudrost je Hospodinovým Duchem. Jeho promluvení vdechuje život. Moudrost je spíše označení vztahu, než stavu (prof. Heller). To, co se nám jeví jako moudré, je spíše ovocem toho vztahu. Výsledkem hledání a odpovídání, dotazování se na Hospodinův záměr. Souzněním s Ním.
Je-li Moudrost Hospodinovým slovem, výrokem, pak lidským protějškem je naslouchání, přijetí Jeho úradku. „Moudrost“ ze strany člověka je spíše vírou, rukou vztaženou k Hospodinu, než rukou svírající nedotknutelnou pravdu. Je vědomím závislosti na Hospodinu i vědomím toho, co je dobré v Jeho očích
Ale jenom setkání s Hospodinem otevírá člověku oči. Nepřekonatelně o tom svědčí zejména druhá polovina knihy Jób. Od svých otázek (kap 21-31), přes slova Elihu (kap 33-37) a přes řeč Hospodinovu (kap 38-41) dochází Jób k vyznání:
„Uznávám, že jsi všemocný a že nic nepřekazí tvé úmysly..Dosud jsem o tobě jen slýchal pověsti, teď tě však na vlastní oči spatřuji. Proto se pokořuji – v prachu a popelu činím pokání!“ (Jb 42,2-6)
Na počátku je Slovo. Moudrost otevírá oči. Boží mluvení je dar. Jeho ovocem je víra. Čího budeme ducha, to je to, oč tu běží! Komu chceme patřit, s kým spojíme svůj život.
Petr Mrázek (Vsetín)
Původní, neupravená verze odeslaná do SŽ.
Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Česká republika nebo facebookovou skupinu Zpravodaj baptistických sborů