Zneužívání: 56. Blíží se léto, jak pomůžete svým dětem, aby byly v bezpečí na letním táboře?
Zneužívání
Blíží se léto, jak pomůžete svým dětem, aby byly v bezpečí na letním táboře?
Když rodiče hledají na internetu “jak zajistit bezpečnost svého dítěte na letním táboře”, zobrazí se přibližně 84 900 000 výsledků vyhledávání ve službě Google.
Většina odkazů jsou seznamy tipů, které mohou mít rodiče na paměti, když posílají děti na zábavný letní tábor s přespáním, jako jsou rozhovory o hranicích, tělech a o tom, co dělat, když vám někdo ublíží.
Když budete mít tyto tipy a triky na paměti, zdá se, že je docela snadné zajistit, aby vaše dítě prožilo mimo domov zábavu a bezpečí.
Když rodič vyhledá “sexuální zneužívání na letním táboře”, objeví se asi 19 400 000 výsledků.
Mnoho odkazů vede na příběhy o zneužívání na dětských letních táborech, přičemž některé z nich jsou dílem pachatelů, kterým to procházelo celé roky, než byli zastaveni, jako například série článků informujících o dlouholetém sexuálním zneužívání, ke kterému docházelo na táborech Kamps Kanakuk od vedoucích. Další odkazy vedou na centra ochrany nebo právní kanceláře, které pracují s oběťmi sexuálního zneužívání dětí nebo poskytují zdroje, jako je Národní horká linka pro sexuální napadení, aby oběti mohly pokračovat ve vyprávění svých příběhů.
Tento obrázek je mnohem méně nadějný. Přesněji řečeno, je děsivý.
Navzdory všem informacím o sexuálním zneužívání dětí i odhalení známých pachatelů z letních táborů ve zpravodajství a na sociálních sítích v posledních letech vyžaduje obrovskou důvěru poslat dítě na noc pryč s dospělými. Vždy existuje riziko, že někdo, kdo dosud nebyl odhalen, může být násilník. Nebo že letní tábor vašeho dítěte ví o předchozích případech zneužívání, ale nezpracovává tato obvinění bezpečným a účinným způsobem, aby zabránil budoucím incidentům.
Mělo by toto riziko zabránit dětem v účasti na letním táboře? Nebo mohou rodiče udělat něco pro to, aby své děti informovali (vývojově vhodným způsobem) o rizicích, která jim při odjezdu na tyto výlety hrozí?
Zde je několik tipů, díky kterým se vaše dítě bude v létě na táboře cítit bezpečněji.
Prozkoumejte letní tábor svého dítěte
Kromě toho, že se zajímáte o aktivity, místa nebo programy, které mohou být součástí letního tábora vašeho dítěte, zjistěte, jaké informace o prevenci zneužívání má letní tábor vašeho dítěte na svých webových stránkách. Při průzkumu si položte tyto otázky:
- Má letní tábor mého dítěte plán prevence zneužívání? Zdá se, že tento plán prevence představuje pro mé dítě dostatečné opatření na ochranu?
- Jaké standardy platí pro zaměstnance a dobrovolníky a jak by se tyto standardy mohly využít k tomu, aby se zabránilo jednání zneuživajících na tomto táboře?
- Jaká pravidla platí pro vztahy mezi studenty a vedoucími? Jak je tento tábor prosazuje?
- Pokud dojde ke zneužití, existuje pro děti dostupný způsob, jak se s tímto zneužitím obrátit na dospělé vedoucí? Jak tento proces vypadá?
- Jaké jsou důsledky, pokud se dospělý vedoucí dopustí zneužití, násilí nebo zanedbání péče?
Kladení těchto otázek při průzkumu vám pomůže lépe porozumět tomu, jak letní tábor vašeho dítěte pracuje na prevenci zneužívání vašeho dítěte. Tento průzkum vám také napoví, jak vážně letní tábor bere obvinění ze zneužívání.
Pokud nemůžete najít veřejné informace o prevenci zneužívání na letním táboře vašeho dítěte, zeptejte se zástupce nebo zaměstnance tábora během procesu registrace. Jako rodič máte právo vědět, co tábor dělá (nebo nedělá) pro ochranu vašeho dítěte.
Požádáte-li o tyto informace, pomůže vám to učinit informované rozhodnutí, zda chcete své dítě na tábor poslat, či nikoli.
Naslouchejte obětem na sociálních sítích
Sociální média někdy nejsou dobrým zdrojem informací. Je obtížné ověřit fakta u informací, které nezveřejnil oficiální zdroj.
Pro oběti zneužívání v dětství je však často nesmírně obtížné mluvit o něm veřejně, a když se o svůj příběh podělí na sociálních sítích, chtějí, aby se rodiče potenciálních táborníků v budoucnu dozvěděli, co se stalo. Pokud si do vyhledávače zadáte název letního tábora svého dítěte se slovem “zneužívání” a najdete desítky příběhů obětí, které byly v posledních letech traumatizovány dospělými vedoucími, je třeba tomu věnovat pozornost.
Pokud tyto informace najdete, zeptejte se sami sebe:
- Jak na tato obvinění ze zneužívání reagoval letní tábor mého dítěte?
- Jsou tato obvinění důvěryhodná? Pokud ano, kdo jsou podezřelí nebo známí pachatelé zneužívání?
- Pracuje některý z obviněných, podezřelých nebo známých zneuživatelů stále na letním táboře mého dítěte?
- Jak dlouho toto zneužívání trvá a co dělá letní tábor mého dítěte, aby tomu zabránil?
Mluvte s dítětem o jeho těle, o hranicích a o tom, co není v pořádku
Bez ohledu na to, kam vaše děti jezdí na tábor, je důležité s nimi o zneužívání mluvit. Tento rozhovor musí být přiměřený vývoji, takže podrobnosti se mohou u každého rodiče a každého dítěte lišit. Při každém rozhovoru je důležité probrat alespoň základy: tělo, hranice a co není v pořádku.
Když s dítětem mluvíte o jeho těle, je důležité naučit ho anatomicky správné termíny pro jeho části. Je to vývojově vhodné pro děti všech věkových kategorií, protože názvy částí těla nejsou sprostá slova. Rodiče si mohou vybrat, jak hluboce chtějí jednotlivé části těla vysvětlit, podle věku a úrovně pohodlí dítěte.
Odborníci na prevenci zneužívání tento postup doporučují, protože umožňuje zneužívaným dětem přesně specifikovat místa na jejich těle, kterých se zneužívající osoby dotýkaly. Umožňuje to také poskytovatelům péče o děti, kteří nemusí znát přezdívky, které jste dítě naučili pro jeho intimní partie, identifikovat zneužívání, jakmile se dítě ozve.
Pokud jde o hranice, je důležité naučit děti, že mohou říci “ano”, “přestaň” nebo “ne”, když se jich ostatní chtějí dotýkat, objímat je nebo jim projevovat fyzickou náklonnost. Klíčové poučení zní: Pokud se chce jiná osoba dotýkat tvého těla, musí se nejdříve zeptat a počkat, až k tomu dostane svolení. Tím se děti také učí, že povolení dotýkat se jeho těla může být odvoláno, pokud se začnete cítit nepříjemně.
To děti učí, že mají kontrolu nad tím, co se děje s jejich tělem, a rodičům to dává příležitost ukázat dětem, jak se prosadit, pokud někdo naruší jejich hranice tím, že se jich dotýká nevhodným způsobem. Pokud se dítě naučí jasně a hlasitě prosazovat své hranice, bude pro násilníka obtížnější mu ublížit, aniž by si toho ostatní všimli.
A konečně, než rodiče pošlou své dítě na tábor, měli by si s ním promluvit o věcech, které nejsou v pořádku. Opět je třeba, aby to odpovídalo vývoji, takže starší děti mohou mít s rodiči delší nebo jiný rozhovor než mladší děti. Přesto je důležité, aby všichni rodiče naučili své děti, že dospělí vedoucí by se jich nikdy neměli dotýkat na místech, která jsou nevhodná, a že mezi dětmi a vedoucími by neměla být žádná tajemství, o kterých rodiče nemohou vědět.
Tyto rozhovory pomáhají dětem jasně porozumět tomu, co je a co není přijatelné, a pomáhají jim připravit se na rozpoznání situací, které jsou zneužitelné. Dětem to také pomáhá získat pocit bezpečí ve vztazích mezi rodiči a dětmi, protože vědí, že je rodiče pravděpodobně vyslechnou, pokud se v budoucnu zmíní o zneužívání.
Udělejte si rozhovor typu „co by se stalo, kdyby“.
Po tomto rozhovoru by rodiče měli se svým dítětem také vést rozhovor “co by se stalo, kdyby” a probrat s ním, co dělat, pokud dojde ke zneužití. Tento rozhovor by měl dětem pomoci určit důvěryhodné dospělé, kteří jim budou věřit, podpoří je a pomohou jim.
Někdy je užitečné, aby děti sestavily seznam osob, kterým důvěřují, včetně členů rodiny, učitelů, pastorů nebo jiných dospělých v jejich okolí. Je to užitečné, protože to děti učí, že v jejich okolí je více lidí, kteří mají schopnost a touhu je podpořit, a pokud je rozhovor nejprve s rodičem příliš zastrašující, mají identifikovány další důvěryhodné dospělé osoby, které jim mohou pomoci tento těžký rozhovor vést. Cílem tohoto kroku je ujistit dítě, že nebude obviňováno ani odsuzováno za případné zneužití, ale bude podpořeno v procesu uzdravování.
Po návratu si s dítětem promluvte o jeho zážitcích z tábora
Poslední rozhovor, který by měli rodiče s dětmi vést, je po jejich návratu z tábora. Zeptejte se jich, jaký byl a jaké vztahy si tam vytvořily.
Nebude užitečné klást obviňující otázky, například: “Zneužil tě minulý týden na táboře nějaký dospělý vedoucí?”. Na takovou otázku může být pro ně těžké upřímně odpovědět a naznačuje, že zneužívání očekáváte.
Místo toho dítěti položte otázku typu: “Co bylo nejlepší a co nejhorší na táboře?”. Dítě tak bude mít příležitost vyjádřit vše, co může při reflexi svého pobytu na táboře cítit. Otevře to také dveře k pozdějšímu rozhovoru o zneužívání, až na to bude připraveno, protože tím uznáte, že je v pořádku s vámi mluvit o špatných nebo nepříjemných věcech, stejně jako o těch veselých a šťastných.
Spojte se s lékařem primární péče vašeho dítěte
Pokud vám dítě řekne, že bylo na táboře zneužíváno, domluvte si schůzku s jeho ošetřujícím lékařem. Tím se ujistíte, že nedošlo k žádným zraněním nebo dlouhodobým fyzickým následkům případného zneužití. (A pokud k nim dojde, budou ošetřeny a vy o nich budete mít lékařský záznam, pokud budete usilovat o právní kroky). Lékař tak bude mít také možnost posoudit vaše dítě a rozhodnout, zda doporučí další terapeutickou léčbu.
Mallory Challis
Mallory Challis
Mallory Challis v současné době slouží jako Clemons Fellow s BNG a je senior na Wingate University. Jako Clemons Fellow píše a překládá články různých žánrů (rozhovory, názory, analýzy atd.), které jsou zveřejněnovány na veřejné náboženské zpravodajské službě „Baptist News Global“. Na podzim zahájí studium na Wake Forest University School of Divinity.
-van-
Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Síť víry nebo facebookovou skupinu Zpravodaj Baptisté – Síť víry