Zneužívání: 22. Známky duchovního zneužívání
Náboženství a spiritualita by měly být zdrojem útěchy, pokoje, společenství a inspirace ve vašem životě. Pokud tomu tak není, můžete zažít duchovní zneužívání.
Zneužívání
Známky duchovního zneužívání
Co je duchovní zneužívání?
Jakýkoli pokus uplatňovat moc a kontrolu nad někým pomocí náboženství, víry nebo přesvědčení může být duchovním zneužitím. K duchovnímu zneužívání může dojít v rámci náboženské organizace nebo v osobním vztahu.
Duchovní zneužívání není omezeno na jedno náboženství, denominaci nebo skupinu lidí. Může se to stát v jakékoli náboženské skupině, jako prvek týrání dětí, týrání starších nebo domácího násilí.
Domácí násilí, nazývané také násilí ze strany intimních partnerů, může být problémem ve vztazích všech věkových kategorií, pohlaví, socioekonomických tříd, etnických skupin a míst.
Zneužívání je vzorec, ve kterém jeden jedinec (ať už intimní partner nebo osoba s autoritou) používá strach, zastrašování, násilí nebo jiné ubližování k ovládání druhého.
Zneužívání může způsobit vážné trauma a mít významný dopad na vaše duševní zdraví. Je důležité si uvědomit, že zneužívání nikdy není vaše chyba.
Druhy duchovního zneužívání
K duchovnímu zneužívání může docházet v různých prostředích. Člověk nemusí být členem vaší rodiny nebo duchovním vůdcem, aby vás duchovně zneužil.
Náboženské zneužívání
Jedna forma duchovního zneužívání, náboženské zneužívání, se odehrává v rámci náboženské organizace. Příkladem náboženského zneužívání je náboženský vůdce, který používá Písmo nebo přesvědčení k vynucení nebo kontrole chování členů organizace.
Můžete zažít náboženské nebo duchovní zneužívání, pokud náboženský vůdce:
- Používá Písmo nebo přesvědčení, aby vás ponížil nebo uvedl do rozpaků
- Vás donutil, abyste dávali peníze nebo jiné své zdroje (čas, práci, majetek), které jste dávat nechtěli
- Vás donutil být intimní nebo mít sex, který jste nechtěli
- Cítili jste se pod tlakem nebo nuceni dělat věci proti své vůli
Tyto hrubé taktiky se vyskytují jak ve velkých, uznávaných náboženských organizacích, tak v sektách. Vůdci pseudonáboženských skupin často používají spiritualitu jako způsob, jak získat kontrolu nad svými stoupenci. To může mít vážné důsledky pro dospělé i děti.
Duchovní týrání doma
Duchovní zneužívání nemusí být spácháno náboženským vůdcem; může být také součástí domácího násilí.
Domácí násilí je mnohem víc než fyzické násilí – bití, kopání a facky. Má také mnoho psychologických a emocionálních prvků, které způsobují velké škody a utrpení.
Násilný partner, který používá duchovní zneužívání, může:
- Vás zahanbovat, zesměšňovat nebo zesměšňovat vaše náboženské přesvědčení nebo praktiky
- Vám zabraňovat praktikovat své náboženství tak, jak byste chtěli
- Použít vaše přesvědčení k manipulaci nebo šikanování
- Požadovat, aby vaše děti byly vychovány s/bez určitého náboženství
- Používat náboženské texty nebo přesvědčení k ospravedlnění jiných druhů zneužívání (fyzické, sexuální, finanční atd.)
Lidé, kteří zažijí zneužívání, se často stydí nebo se izolují a mohou přemýšlet o tom, zda si zaslouží, aby se s nimi zacházelo špatně.
Zneužívání není nikdy vinou oběti. Ať už doma nebo v rámci náboženské organizace, zneužívání je vždy vinou pachatele.
Známky duchovního zneužívání
Můžete zažít duchovní zneužívání, pokud vaše náboženské vedení nebo intimní partner používá Písma nebo náboženské přesvědčení, aby ovládal vaše:
- Oblečení
- Chování
- Sexualitu
- Rozhodování
- Volbu mít děti nebo ne
- Finance
Vypořádání se s duchovním zneužíváním
Pokud máte pocit, že zažíváte duchovní zneužívání – ať už ze strany náboženské organizace nebo jako součást násilí mezi partnery – je k dispozici pomoc. Tento druh traumatu nemusíte snášet sami. Zasloužíte si pocit bezpečí.
Některé možnosti, jak se vypořádat s duchovním zneužíváním, jsou:
- Opuštění organizace nebo vztahu
- Promluvte si s důvěryhodným přítelem nebo členem rodiny
- Povídání s psychoterapeutem z horké linky nebo poradny
Podpora a zdroje
Pokud jste duchovně zneužíváni, existuje řada zdrojů, na které se můžete obrátit s žádostí o podporu.
Linka 116 006 poskytne volajícím podporu a praktické rady, a pokud je třeba doporučí osobní konzultaci v některé z poraden Bílého kruhu bezpečí nebo předá kontakt na nejbližší místo pomoci. Provozovatelem Linky pomoci obětem kriminality a domácího násilí 116 006 je Bílý kruh bezpečí..
Kromě toho má mnoho komunit poradny pro domácí násilí s vyškolenými terapeuty, poradci a prostředky pro ty, kteří zažívají jakýkoli druh zneužívání.
Lékařsky zkontrolováno
Dan Brennan, MD
-van-
Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Síť víry nebo facebookovou skupinu Zpravodaj Baptisté – Síť víry