Zneužívání: 95. Chcete-li zvýšit zdraví ve sboru, snižte domácí násilí
Zneužívání
Chcete-li zvýšit zdraví ve sboru, snižte domácí násilí
Fyzické zdraví členů sboru je samozřejmě starostí kazatelů, stejně jako jejich duchovní zdraví. Pokud členové shromáždění utrpí zlomeninu končetiny, mrtvici, infarkt nebo rakovinu, pastorační personál bude k dispozici, aby šel po jejich boku, zatímco se léčí a uzdravují.
Psychické pohodě se možná nevěnuje tolik pozornosti, ale je také důležitá.
Většina duchovních bude vědět alespoň o některých problémech s duševním zdravím členů sboru a budou tam, aby podpořili členy sboru při uzdravování.
Celostná péče o tělo, mysl a duši je životně důležitá pro živé a angažované sbory. Je těžké být plně zaměstnán, když fyzicky trpíte bolestí, a je těžké být plně zapojen, když je přítomna i emocionální bolest.
Jedním ze způsobů, jak zlepšit fyzické a emocionální zdraví, je povědomí o domácím násilí a školení. Přesto to není to, co většina lidí zvažuje ve svých prvních myšlenkách na zlepšení zdraví ve sboru – protože zneužívání je tabu, zvláště ve sborech. Být informován o domácím násilí nejen zachraňuje životy, ale také je zlepšuje. Řešení domácího násilí ve sboru zvyšuje i duchovní odolnost.
Když si sbor není vědom následků zneužívání, oběti v tichosti trpí. Ať už se jedná o násilí ze strany intimních partnerů, zneužívání dětí nebo sexuální napadení, členové shromáždění chtějí slyšet, že jejich kazatelé mají tyto znalosti. A ať už se to stalo minulý týden, minulý měsíc, minulý rok nebo před 30 lety, ti, kdo nesou tíhu těchto břemen sami, potřebují vědět, jak se jejich kazatelé starají.
Každá třetí žena a každý čtvrtý muž zažili nějakou formu násilí ze strany intimního partnera. Když se k tomu přidají statistiky o týrání dětí a násilí na rande, počet možných obětí sedících ve vašich lavicích ještě roste. Ke zneužívání dochází u všech etnických skupin, pohlaví, věku a úrovní příjmů. Nikdo není imunní, ani ti v církvi.
Negativní zdravotní následky pro dospělé zahrnují ty, o kterých pravděpodobně přemýšlíme jako první – fyzická zranění, jako jsou modřiny a zlomeniny kostí –, ale také psychická zranění, jako je úzkost, deprese a PTSD.
Život se zneužíváním hluboce ovlivňuje duševní zdraví. Ale co možná nevíte, je, že některé dlouhodobé fyzické neduhy jsou důsledkem života se zneužíváním. Mohou to být srdeční problémy, vysoký krevní tlak, neurologické poruchy, imunologické problémy, zažívací problémy, rakovina, migrény, noční můry a chronická bolest.
To znamená, že pro některé jednotlivce ve vašem sboru budou duševní a fyzické zdravotní potíže důsledkem domácího traumatu. Když budete mluvit o domácím násilí, zneužívání dětí a traumatech, váš sbor bude vědět, že je v pořádku, když o tom mluví. Mnozí se bojí podělit o to, s čím žili, kvůli hanbě za to, co prožili. Pokud je pachatelem újmy významný člen sboru, je to ještě těžší.
Zvyšování zdraví ve sboru se netýká jen dospělých.
Pro zdravější děti musíme omezit domácí násilí. Děti narozené ženám zažívajícím násilí během těhotenství mají změněnou strukturu a vývoj mozku. Tyto změny mohou vést k emočním a behaviorálním symptomům traumatu během prvního roku života – symptomům jako je nadměrný pláč, vyšší citlivost na světlo a zvuk a vyhýbání se fyzickému kontaktu. Ženy si mohou myslet, že jejich dítě není ovlivněno, ale důkazy ukazují opak. Týrání v domácnosti během těhotenství často narůstá, proto je důležité tomu věnovat pozornost.
Když je doma násilí, dotýká se to i dětí. Celoživotní dopad dětí, které zažívají zneužívání, se projevuje nejen ve fyzickém zranění, ale také v příznacích úzkosti, deprese, stresu, vystupování a nižších studijních výsledků. Zneužívané děti s přibývajícím věkem častěji užívají drogy a alkohol a páchají trestnou činnost.
Jediným největším prediktorem budoucího vztahového násilí je to, zda dítě vyrostlo v násilnickém domově. Abychom ochránili budoucí rodiny, musíme řešit zneužívání v domácnosti.
Mládežnické skupiny jsou perfektním místem, kde lze mluvit o šikaně. Mnoho dětí to zažilo a všechny vědí, že existuje. Porovnání šikany s ovocem Ducha je dobrým místem, kde začít. To může přejít do rozhovorů o zdravých vs. toxických vztazích.
Dospívající možná nevědí o známkách toxických milostných vztahů. Mluvení o dynamice vztahů neeskaluje sexualitu dospívajících, snižuje nátlak a znásilňování posílením osobních hranic a zvýšením sebeúcty. Chceme emocionálně silné dospívající, kteří dokážou rozpoznat toxické chování a ukončit škodlivé vztahy dříve, než se vystupňují.
Stává se také, že v pozdějším životě zažijeme zneužívání. Zanedbávání, opuštění, finanční vykořisťování a fyzická, emocionální nebo sexuální újma nejsou mezi staršími lidmi neznámé.
Pachatelé mohou využít nedostatečné pohyblivosti nebo chronických zdravotních potíží u starších dospělých. Přísnější genderové normy mezi staršími dospělými mohou obětem bránit v tom, aby mluvily proti špatnému zacházení, kterého se jim dostává od jejich manželů nebo pečovatelů. Starší ženy mohou mít obtížnější čas při pokusu uniknout násilí kvůli vícenásobným závislostem.
Zneužívání se děje po celé zemi. Děje se tak v městských i příměstských komunitách. Dokonce i sbory ve venkovských oblastech si musí dávat pozor na možné situace domácího násilí ve sboru. Míra zneužívání je vyšší ve venkovských komunitách, zranění jsou závažnější a služeb je méně. Ti, kteří se dopouštějí zneužívání, se kvůli omezenému dohledu často stěhují a izolují své rodiny ve venkovských oblastech.
Je také důležité si uvědomit intersekcionalitu. Pokud se více faktorů překrývá, může nastat zvýšená možnost poškození. Vyšší riziko mohou mít ženy ve věku 18 až 24 let, osoby se zdravotním postižením, barevné osoby, přistěhovalci a osoby, které se identifikují jako LGBTQ. Riziko může zvýšit také finanční nestabilita, neexistence podpůrného systému a přísné genderové normy.
Mít vedoucí víry, kteří jsou bdělí a vědomi si toho, jak může zneužívání ovlivnit zdraví, změní váš sbor.
Chcete-li snížit riziko a zvýšit zdraví, existuje několik akcí, které může náboženská komunita realizovat:
- Seznamte se s domácím násilím. Kazatelé, starší, diakoni a dokonce i laické vedení v komunitách založených na víře jsou vlivnými spojenci pro prevenci zneužívání, pokud o něm vědí.
- Učte ve sboru o zdravých vztazích na všech věkových úrovních. Začněte rozhovory o šikaně pro děti a v klidu se pusťte do rozhovorů o zdravém a toxickém randění a manželství s dospívajícími a dospělými.
- Podporovat pozitivní rodičovství a vytvářet podpůrné struktury pro rodiče ve sboru. Rodičovství může být těžké. Dejte rodinám vědět, že tuto cestu nemusí kráčet sami.
- Zlepšit bezpečnost sboru řešením sborové politiky pro zneužívání dětí, sexuální útoky a domácí násilí. Vězte, že oběti a trpící ve vašem sboru chtějí, aby byl jejich sbor pomocí.
- Vědět o zdrojích a o tom, kam se obrátit, včetně horkých linek pro seznamování mladistvých a domácího násilí a kde najít útočiště pro násilí v rodině.
Geneece Goertzen-Morrison
Geneece Goertzen-Morrisonová je magistra bohosloví a licencovaná magistra sociální práce absolventka Truett Seminary Baylor University a Garland School of Social Work. Jelikož prožila více než dvě desetiletí zneužívání, její nadšení pro tuto službu zahrnuje průnik víry a praxe, zejména v oblasti domácího násilí. Najděte ji na HopeRiseThrive.com a @Hope_Rise_Thrive na Facebooku a Instagramu.
-tep-
Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Síť víry nebo facebookovou skupinu Zpravodaj Baptisté – Síť víry