Misie: 273. Nedostatek sloužících ve vašem sboru
Misie
Nedostatek sloužících ve sboru
Tři reakce na nedostatek dobrovolníků ve vašem sboru
Možná je to jen můj pocit, ale nestává se mi často, že bych se setkal s nějakou bombastickou statistikou, která by poskytla radikálně užitečný nový pohled na věc. Ne často, ale také ne nikdy.
Když se shodují s prožitou zkušeností nebo nám osvětlí nějaký potřebný poznatek, pak se statistika stává nesmírně užitečnou. Právě to mě zaujalo, když jsem se při výuce s vyučujícími z Hartfordské mezinárodní univerzity, dříve Hartfordského semináře, setkal s následující statistikou.
V dubnu 2022 jsem se zúčastnil webináře, na kterém se výzkumníci podělili o nejnovější údaje z 15 278 náboženských společenství (většinou sborů), které dlouhodobě sledují. Před pandemií tento velký vzorek sborů ve Spojených státech hlásil, že 44 % jejich členů se věnuje dobrovolné službě v jejich sborech a jejich prostřednictvím. Do dubna 2022 se pak toto procento smrsklo na méně než polovinu, dobrovolně se do služby zapojilo 20 % členů sborů.
Ano, přečtěte si to ještě jednou, pokud potřebujete. Méně než polovina lidí, kteří dobrovolně slouží v našich sborech a jejich prostřednictvím, je ochotna tak činit po pandemii.
Zmínil jsem statistiky, které se shodují s prožitou zkušeností. Tato statistika tomu odpovídá (opět existují výjimky). Spíše než abych sledoval četné faktory, které k tomu přispívají, chci nabídnout postřehy o dvou místech, kde se tato zmenšující se dobrovolnická základna objevuje v životě sboru.
Zaprvé, nominační výbory si toho jsou velmi dobře vědomy. Když oslovují členy ve svých sborech a zvou je ke službě ve sboru nebo jeho prostřednictvím v komunitě, dostávají více než dvakrát tolik odpovědí “ne” než před pandemií.
Za druhé, duchovní, zaměstnanci sborů a laičtí vedoucí pociťují důsledky této nové dynamiky. Protože mají své sbory rádi, mnozí z nich se zapojují do vyplňování mezer ve službě v domnění, že se jedná o dočasnou záležitost. Většina z nás však ví, jak sbory obvykle fungují, že je obtížnější z funkce odejít, než začít sloužit na jiné pozici.
Prozíraví lidé si uvědomují, že tento “provizorní” přístup k fungování sboru přispívá k pomalému vyčerpání zbylých sloužících v mnoha sborech a zároveň přispívá k jejich vyhoření. Pokud váš sbor zaznamenal pokles dobrovolných sloužících, nejste sami.
Obě výše popsané reakce sborů jsou skutečně reakcemi, které jsou dlouhodobě neudržitelné. Místo toho je vynikající čas na strategické úvahy, na rozlišování našeho duchovního vedení, jak se k nedostatku dobrovolných sloužících postavit. Za tímto účelem vám předkládáme tři návrhy reakcí, které může váš sbor a jeho vedení zvážit.
Za nedostatkem dobrovolných sloužících je problém učednictví
Jsme konzumenti nebo aktivní laici? Jsme formální členové sboru, kteří se příležitostně stávají dobrovolníky, nebo jsme Ježíšovi učedníci, kteří neustále slouží?
Zde je stručný (možná výstižný) způsob, jak to říci: Formální členové sboru se mohou stát dobrovolníky, učedníci slouží.
Během pandemie a nyní v tomto postpandemickém sborovém kontextu je zřejmé, že příliš mnoho z nás má tendenci směřovat ke konzumnímu myšlení a identitě formálního člena organizace (“práva a výsady” členství). Dobrovolnictví je pak pro nás nepovinné, pokud tak sami sebe chápeme. Naopak, když je naše identita utvářena podle Ježíšovy cesty, pak víme, že jsme učedníci, pro které je služba nedílnou součástí toho, kým jsme.
Jedno upozornění: Tímto způsobem vedená diskuse může dojít k druhotnému zisku, pokud jde o organizační rozvoj. Riskujeme, že využijeme naši teologii pro nábor dobrovolníků, abychom zaplnili volná místa, a použijeme k tomu triky pocitu viny. To také není učednictví.
Ujasněme si tedy naši motivaci. Učedníci vždy slouží, protože to je součástí učednické identity, někdy slouží ve sborech, jindy pro komunitu. Pointa je v tom, že naše aktivity křesťanské formace jsou vždy nedokončeným dílem, které v postpandemické církvi potřebuje vyladit.
Využijte toto období přehodnocování k tomu, abyste si ujasnili všechna “proč” vašeho sboru
Sbory se nacházejí v období přetváření. Ve skutečnosti lidé v postpandemické zemi přehodnocují většinu věcí ve svém životě, včetně své víry a svých sborů. Vzhledem k tomu si chytré sbory uvědomují, že potřebují přesvědčivý sborový příběh. V tomto současném kontextu je pravděpodobné, že pouze přesvědčivé verze sborů se posunou vpřed v misii a službě.
Proč tedy váš sbor existuje? Jaký je očekávaný výsledek pro ty, kteří jsou součástí vašeho sboru? Jak poznáte, že je váš sbor “úspěšný”? Možná tyto otázky přimějí vedení vašeho sboru, aby začalo zkoumat. To jsou některé z otázek, které ve společnosti Pinnacle pomáháme sborům pravidelně zkoumat, takže vám mohu říci, že vám pomohou zaměřit se na váš cíl hned na začátku.
Z mého pohledu (který není normativní) doufám, že se sbory hlásí k povolání spolupracovat s Bohem směrem k tomu, aby nám pomohl formovat se na Ježíšově cestě. Když to identifikujeme jako ústřední bod našeho povolání, pak jsme připraveni na další odpověď.
Zpřesněte a sladěte aktivity svého sboru a usilujte o zásadní a přesvědčivé sborové aktivity
Někteří z nás si pamatují doby, kdy si sbory mohly dovolit luxus pokračovat v programech a aktivitách, které byly možná zajímavé, ale nebyly v souladu s jejich posláním. Dnes jsme již daleko za těmito časy – jsme bez personálních kapacit a provozování zbytečných aktivit.
U sborů, které věří, že proměna lidí v Ježíšovy učedníky je ústředním posláním, jaké akce, aktivity, programy, služby nebo jiné snahy k tomuto účelu přispívají? Nyní je čas získat v této otázce jasno a následně sladit své sborové aktivity a vyučování.
Až za rok budeme moci říci, že jsme většími Ježíšovými učedníky než nyní, co jsme v našich sborech nebo jejich prostřednictvím udělali, že jsme tomu napomohli? Odpovězte si na tuto otázku a jste na cestě ke sladění sboru s posláním vašeho sboru.
Tato odpověď, sladění sborových aktivit s posláním sboru, přímo řeší nedostatek dobrovolníků prostřednictvím zefektivnění nebo zmenšení nabídky aktivit vašeho sboru spolu s jeho strukturou. Proto je k “obsazení” vašeho sboru zapotřebí méně lidí.
Když se snažíme pokračovat ve sboru s předpandemickým paradigmatem, nedostatek dobrovolníků zůstává problémem. Když sladíme své aktivity a struktury s naším cílem, pak učedníci v našich sborech slouží relevantním způsobem, který je v souladu s jeho posláním, a minimalizují tak předchozí problém.
Kéž se odvážně chopíme příležitostí k růstu a transformaci, které máme k dispozici za pochodu.
Mark Tidsworth
Mark Tidsworth
Mark Tidsworth je zakladatelem a vedoucím týmu Pinnacle Leadership Associates. Sloužil jako kazatel, zakladatel nových sborů, dočasný kazatel, kazatel pro obnovu, terapeut, ředitel neziskové organizace, majitel firmy, kouč vedení, konzultant sborů, školitel vedení a autor. Mark, ordinovaný v baptistické tradici, je ekumenickým křesťanským duchovním se sídlem v Chapinu ve státě S.C.
-tep-
Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Síť víry nebo facebookovou skupinu Zpravodaj Baptisté – Síť víry