Sociální pomoc: 198. Jak ovlivňuje vaše dětství vaše dospělé já?
Sociální pomoc
Jak ovlivňuje vaše dětství vaše dospělé já?
Duševní poruchy v dětství a dospívání jsou různé duševní poruchy, které ovlivňují emocionální vývoj, chování a fungování jedince v dětství, dospívání nebo adolescenci.
Tyto poruchy mohou mít různé příčiny, včetně genetických, environmentálních, neurologických nebo sociálních.
Existuje řada různých duševních poruch, které se vyskytují u dětí a dospívajících, např:
- Poruchy nálady: u dětí a dospívajících se mohou vyskytnout dětské deprese a bipolární poruchy (bipolarita), které ovlivňují jejich náladu, energii a každodenní fungování.
- Úzkostné poruchy: Úzkostné poruchy, jako je sociální fobie, separační úzkost a obsedantně-kompulzivní porucha, jsou časté psychiatrické problémy, které se vyskytují v dětství a dospívání.
- Poruchy autistického spektra (PAS): Jedná se o spektrum různých poruch rozvíjejících se v dětství, které ovlivňují sociální interakci, komunikaci a chování.
- Poruchy chování a emocionální poruchy: Patří sem stavy, jako je ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou), poruchy chování a poruchy emocí, které mohou vést k impulzivitě, obtížnému ovládání emocí a chování.
- Poruchy příjmu potravy: Anorexie, bulimie a další poruchy příjmu potravy mohou začít v dětství nebo v dospívání a souvisejí se vztahem jedince k jídlu, tělu a hmotnosti.
Uvědomění si, že v sobě máme poruchu, přichází nejčastěji ve chvíli, kdy se v dospělosti postavíme na vlastní nohy a zjistíme, že nám mnohé aspekty života způsobují problémy.
Neumíme mít zdravý vztah, díváme se na sebe do zrcadla a necítíme k sobě lásku, snažíme se něčeho dosáhnout, ale stále se nám nedostává a neužíváme si toho, co už máme, příkladů může být nekonečně mnoho, stojí za to si uvědomit, že je možné pro nás toxický vzorec zlomit a najít účinnou pomoc.
Kognitivně-behaviorální psychoterapie (KBT) je jedním z hlavních terapeutických přístupů, který je účinný při léčbě mnoha duševních poruch u dětí a dospívajících. KBT se zaměřuje na změnu myšlenek (kognitivní přístupy) a chování, které ovlivňují náladu a fungování jedince.
U dětí a dospívajících může být terapie KBT přizpůsobena jejich věku a vývoji, přičemž se používají techniky přizpůsobené porozumění a interakci s mladšími pacienty.
Terapeuti KBT pomáhají dětem a dospívajícím identifikovat negativní myšlenky a vzorce chování, učí je zdravějším strategiím zvládání a mění jejich myšlení na pozitivnější a konstruktivnější.
Důležitá informace pro pacienty – zájemce o psychoterapii
V ČR je v současné době praktikování psychoterapie značně nepřehledné.
Potřebujete-li léčbu svých zdravotních obtíží prostřednictvím psychoterapie v jasném zákonném rámci (mlčenlivost, odpovědnost, režim stížností, pravidla zacházení se zdravotnickou dokumentací atd.), můžete ji nalézt pouze u klinického psychologa či psychiatra (výjimečně lékaře jiné odbornosti), který pracuje jako „poskytovatel zdravotní péče“ (dříve ve státním či nestátním zdravotnickém zařízení) registrovaný krajským úřadem.
Jak zjistíte, že jde o takového odborníka:
Především jeho kvalifikaci garantuje stát – Ministerstvo zdravotnictví ČR. To znamená, že je držitelem certifikátu o absolvování kurzu v systematické psychoterapii vydávaného Českou psychoterapeutickou společností České lékařské společnosti J.E.Purkyně z.s. a nebo dříve vydávaného (Institutem pro další vzdělávání ve zdravotnictví Praha) osvědčení o funkční specializaci v systematické psychoterapii. Oba tyto doklady jsou vydávány až po úspěšném absolvování schváleného komplexního vzdělávání v psychoterapii a státem garantované zkoušce.
U výše popsaných poskytovatelů zdravotní péče se smlouvou s Vaší zdravotní pojišťovnou je psychoterapeutická péče hrazená ze zdravotního pojištění, u poskytovatele bez této smlouvy ji hradíte v hotovosti.
Hradí-li psychoterapii u konkrétního poskytovatele péče Vaše zdravotní pojišťovna, lze se spolehnout, že jeho kvalifikaci sama ověřuje a hlídá.
Hradíte-li si psychoterapii v hotovosti, doporučujeme obezřetnost týkající se příslušné kvalifikace a zejména doporučujeme ověřit, zda jste ve zdravotnickém zařízení nebo u někoho, kde nabízí psychoterapii na základě živnostenského oprávnění.
Na stránkách České psychoterapeutické společnosti naleznete seznam kvalifikovaných psychoterapeutů, kteří mohou nabídnout zdravotní péči ambulantně (bez ohledu na formu úhrady).
Kromě toho se můžete setkat s navenek více či méně seriózně působícími nabídkami léčby, které jsou prováděny pod hlavičkou libovolné živnosti:
- s držiteli uvedených certifikátů, kteří však odešli ze zdravotnictví a nabízejí psychoterapii (třeba s titulem MUDr. či PhDr.),
- s držiteli nejrůznějších potvrzení různých institutů vzdělávajících v psychoterapii bez onoho státního certifikátu,
- držiteli potvrzení o zapsání do seznamu psychoterapeutů vydávaného spolkem „Česká asociace pro psychoterapii“,
- těmi, kdo žádné vzdělání v psychoterapii nemají a za psychoterapeuty se prohlašují sami.
Žádnou z těchto dalších kategorií nabídek léčby nemůže odborná Česká psychoterapeutická společnost doporučit.
Záleží na každém, komu svoji důvěru svěří.
Doporučujeme např. ověření v Národním registru poskytovatelů zdravotních služeb, byť není příliš přehledný a ten, kdo je u zdravotnického poskytovatele zaměstnán, je tomuto registru skryt.
Kontakty na odbornou pomoc najdete v Adresáři psychoterapeutů České psychoterapeutické společnosti.
-van-
Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Síť víry nebo facebookovou skupinu Zpravodaj Baptisté – Síť víry