Misie: 252. Co je digitální kaplanství a proč takové kaplany potřebujeme?
Misie
Co je digitální kaplanství a proč takové kaplany potřebujeme?
Co je to digitální kaplanství? Tento pojem mám na mysli již mnoho let, ale ne nutně pod tímto názvem. Nedávno jsem se setkala se situací, kdy jsem potřebovala zavolat digitálního kaplana. Bez jakýchkoli možností jsem do této role vstoupila sama, abych někoho podpořila v náročné online situaci.
Díky trpělivosti a empatii jsem jí dokázala pomoci, aby se cítila více vnímána a podle jejích slov “uzdravena” z minulých ran způsobených online nepochopením.
O několik dní později jsem na Facebooku zveřejnila zprávu pro lidi, kteří by mohli být povoláni k digitálnímu kaplanství. Vyvolalo to podnětnou konverzaci. Nyní chci odpovědět na několik otázek, které můj příspěvek na Facebooku vyvolal, počínaje tím, co to je.
Předpokládám, že digitální kaplanství je rostoucím povoláním ke službě už pěkných pár let. Vzhledem k současné realitě měnících se institucionálních forem církve a služby a vzhledem k tomu, jak velká část našeho života závisí na zapojení online, vidím, že se objevují dva hlavní směry této práce.
Prvním je kaplan, který poskytuje péči, radu nebo podporu prostřednictvím online nebo digitálních či hybridních prostředků. Digitální duchovní péče se stala běžnou nebo povinnou pro mnoho či většinu zdravotnických, vojenských, univerzitních, hospicových a dokonce i vězeňských kaplanů během měsíců lockdownu v době pandemie COVID-19.
V roce 2010 se v rámci této služby objevily i další možnosti, jak se s nimi spojit. Kaplanská inovační laboratoř (The Chaplaincy Innovation Lab) reagovala v březnu 2020 okamžitě na podmínky lockdownu zdroji pro tradiční kaplany, kteří přenesli svou práci na digitální platformy. Někteří kaplani označují tuto online práci jako “telekaplanství“.
Druhý směr je tento: Každý týden se setkávám s lidmi, kteří potřebují podporu pro online a digitální aspekty svého života. Potřebují kaplany, kteří s nimi mohou být v digitálních obtížích spojených s elektronickou poštou, zapojením do webu, sociálními médii, nákupy online, obecnou technickou frustrací a úzkostí spojenou s digitálním životem. Kaplani pro lidi v digitálním světě musí být právě teď poněkud podnikaví. Neziskové organizace a další online podniky by však měly zvážit najímání digitálních kaplanů.
Existuje mnoho lidí – zejména digitálních imigrantů (kteří přišli k online technologiím a novým médiím později v životě) a lidí žijících v izolovaných situacích – kteří péči a podporu digitálního kaplana skutečně potřebují. Tato péče by mohla ovlivnit a rozvíjet jejich duchovní život.
Moje první úvahy o konceptu digitálního kaplana
Když jsem v roce 2011 četla knihu Elizabeth Drescherové Tweet If You Heart Jesus: Practiceing Church in the Digital Reformation, jsem intenzivně přemýšlela o tom, co to znamená být “digitálním pastorem” a ” pastorem v síti”, ačkoli jsem ani jeden z těchto termínů nikdy nepublikovala.
Přibližně ve stejné době jsem četla práci Heidi Campbellové When Religion Meets New Media (Když se náboženství setkává s novými médii) a slyšela jsem Ryana Bolgera přednášet příspěvek Ecclesiology, Ethnography and Missiology in the Network Society (Ekleziologie, etnografie a misiologie ve společnosti v síti: “Následování Ježíše ve světě zprostředkovaném technologiemi).
Tato akademická zkoumání digitální kultury a náboženství, můj vlastní vstup do světa nových médií, jako jsou Facebook, Twitter a LinkedIn, a studium duchovních, kteří se učí v praxi, mě přesvědčily, že duchovenská služba bude i nadále zprostředkována jak digitálně, tak v situacích, kdy se setkáváme tváří v tvář.
Před více než deseti lety jsem si do svých terénních poznámek napsala, že pojem “síťový pastor” vystihuje spojení online i offline, mimo synchronizaci i v reálném čase, lokálně i globálně. Vzhledem k tomu, že svět je nadále přetvářen internetem a novými médii, přemýšlela jsem o tom, jakým způsobem budou kazatelé, duchovní, kaplani a náboženští vůdci mnoha náboženských přesvědčení pokračovat v navazování digitálních spojení s lidmi, kterým slouží.
Proto mě překvapilo, když jsem začátkem listopadu zveřejnila myšlenku “digitálního kaplana”, která přišla mnoha lidem jako nová a neznámá.
Je digitální kaplan totéž co kaplan s umělou inteligencí?
Ne. digitální kaplanství je
- člověk poskytující péči (i tradičním způsobem) pomocí digitálních platforem a
- péče o lidi s potřebami v jejich digitálním nebo online životě.
Umělá inteligence nenahrazuje žádnou z těchto forem péče.
Lidskou empatii, vnímavost, přítomnost a vztahovost nelze napodobit umělými prostředky. Některé umělé inteligence mohou být ve službě užitečné. Analogickou lidskou zkušenost nebo spiritualitu však nemůžeme redukovat na digitální prostředky. Lidé se však rozhodně mohou spojovat prostřednictvím digitálních platforem.
Přijímám zaměstnance?
Ne, aby bylo jasno, nemám žádnou nabídku práce. Tým 3MMM a já často vykonáváme práci digitálního kaplana, zatímco s lidmi hovoříme o problémech při získávání informací a nakupování. Možná jednou rozšíříme tým o někoho, kdo bude tuto roli plnit na plný úvazek.
Svou otázkou na Facebooku jsem se snažila oslovit širší pastorační představivost lidí povolaných ke kaplanské službě a duchovnímu působení.
Příklady digitální kaplanské služby
Několik lidí v konverzaci na Facebooku nabídlo příklady digitální kaplanské služby, která je v současnosti nabízena v různých prostředích. Kaplanka Ann Carol Mannová uvedla: “Nabízíme to již několik let v rámci celého systému Ascension (Health Care System). Někteří virtuální kaplani pracují na plný úvazek, ale v každém systému jsou k tomu vyškoleni kaplani.”
Mannová pokračovala: “Kaplani se mohou věnovat i jiným činnostem: “Během krize COVID se kaplani naučili používat telefon pro oslovení pacientů, rodin a spolupracovníků. Společnost Ascension má pro spolupracovníky aplikaci pro vlastní péči, která nabízí virtuální návštěvy duchovní péče.”
Na kaplana pro “virtuální duchovní péči” se lze obrátit tak, že si založíte účet, přihlásíte se a setkáte se prostřednictvím odkazu Zoom. Kaplan by měl dorazit do 10 minut a setkat se s vámi v místnosti Zoom.
Autorka, řečnice a zastánkyně zdravotně postižených Leisa Hammettová poznamenává, že digitální kaplanství se již pravděpodobně děje mezi těmi, kteří jsou součástí “hnutí za dekonstrukci”. Všímá si také, jak moc “bývalí evangelikálové” mimo jiné potřebují “útěchu a … prubířský kámen, když opouštějí víru nebo evangelikalismus”.
Veřejné osobnosti, jako je Kate Bowlerová, již dlouho zastávají neoficiální roli digitálního kaplana, když otevřeně zápasí s těžkými otázkami o životě, smrti a utrpení ve víře člověka.
V čem se digitální kaplanství podobá obsazování asistenční služby?
Co když je můj druhý popis nebo definice digitálního kaplanství hlavně jako pastorační verze IT helpdesku?
Jsou tu jisté podobnosti. Až na to, že mnoho helpdesků vedou digitální domorodci, kteří mají jen velmi málo trpělivosti pomáhat digitálním imigrantům. A málokdy existuje help desk pro mnoho činností, které dnes potřebujeme dělat online a v digitálním prostoru. Jednoduše není koho požádat, kromě Googlu, aby vám do určité chvíle pomohl – a Google není až tak soucitný.
Jeden z přátel poukázal na to, že lidé najatí na práci v oblasti IT často raději nedělají vztahovou práci, což poukazuje na významnou výzvu pro digitální kaplanství. Inovativní povolání v digitální kaplanské službě bude určeno lidem, kteří mají jak solidní vztahové schopnosti, tak dostatek technologických dovedností, aby mohli být digitálním kaplanem.
V čem se podobá průmyslovému kaplanství?
Kazatelka United Methodist a kaplanka vyškolená v CPE Kim Isley-Selby se zeptala, jak se digitální kaplanství podobá tomu “průmyslovému”, zejména pokud někdo pracuje také online.
Průmyslové kaplanství je jistě rostoucím oborem pro duchovní pečovatele. Pro průmyslová odvětví, která fungují převážně online, by zaměstnávání digitálních kaplanů pravděpodobně zvýšilo péči a spokojenost jejich zaměstnanců a možná i zákazníků.
Jakou roli sehrál COVID-19 v urychlení a posílení této potřeby?
Téměř každý kaplan v roce 2020 čelil zásadním změnám ve své práci. Mnozí z nich se stali digitálními kaplany ze dne na den, z nutnosti. Alan Bean řekl: “Byl jsem hospicovým kaplanem, dokud nezasáhl COVID. Dělal jsem nějakou virtuální práci, ale nakonec chtěli, aby všichni pracovali tváří v tvář. Tak jsem odešel do důchodu.”
Nemocniční kaplanka Grace Powell Freemanová se podělila o tento příběh. “V době vrcholící pandemie jsem si jeden den v týdnu brala volno z domova, abych se dostala k rodinám těch nejnemocnějších pacientů. Svůj telefonát jsem zahájila prohlášením, že nejsem zdravotník. Volala jsem, abych je zkontrolovala. Některé hovory trvaly 10 minut, některé hodinu. Šlo o blízké, kteří nemohli být fyzicky přítomni u svého velmi nemocného člověka. Byly to jedny z mých nejvýznamnějších okamžiků.”
Koučka duchovní služby a bývalá nemocniční kaplanka Peggy Haymesová uvedla, že během pandemie také telefonovala kaplanům. Vzpomíná: “Některé z nich byly tak srdcervoucí.”
Univerzitní kaplanka Katrina Stipe Brooksová řekla: “Pokud je teleterapie cenná, je cenná i digitální kaplanská služba – jak se ukázalo při lockdownu COVID-19.”
Brooksová dále upozornila, že digitální kaplanství “má několik výzev”. Podle ní se kaplani budou muset vzdát “osobního kontaktu s klienty”. Budou muset “převzít komunikaci na digitální platformě”. Po překonání této překážky však shledala digitální spojení “v univerzitní kaplanské službě mimořádně efektivním”.
Jaké jsou nové možnosti digitálního kaplanství?
Digitální kaplanství se nemusí omezovat jen na tradiční péči na digitálních platformách nebo na péči o digitální život lidí v náročných online situacích. Kazatelka s umělkyně Julia Goldie Dayová například řekla: “Myslím, že způsob, jakým píšu o svém malování, je pastorační. Ale nepřemýšlela jsem o skutečné doslovné digitální kaplanské péči. Ráda bych měla více možností, jak sloužit.”
Kazatelka v důchodu a poskytovatelka duchovní péče Kathy Manis Findleyová řekla: “Tento zájem je vzrušující. Po odchodu do důchodu se věnuji duchovnímu vedení, pastoračnímu poradenství a koučinku pro život. Jedná se o digitální kaplanství pod mnoha jmény.”
Findleyová čelila řadě osobních zdravotních krizí a “neochotnou digitální kaplankou” se stala poté, co jí COVID-19 ještě více zpomalil návrat domů po delším pobytu v nemocnici. “Jestli má COVID nějakou světlou stránku, pak je to zpomalení života, kreativita, která vyústila v lepší způsoby prožívání života … změny v našem životním stylu, chytrost, která nás přivedla k objevu, že k tomu, aby se nám dařilo, potřebujeme komunitu,” řekla.
Ona i další lidé zjistili, že digitální kaplanství je smysluplným povoláním a také darem pro lidi, kteří jsou omezeni svou geografickou polohou nebo fyzickou schopností navázat kontakt s ostatními v osobním prostředí.
Co se musí stát, aby se “digitální kaplanství” stalo větší realitou?
Vznikající práce digitálního kaplana je dostatečně důležitá na to, aby byli lidé vyškoleni. Teologické školy a vzdělávací programy, které budou nabízet certifikát v oboru digitální kaplanství, pravděpodobně najdou zájemce. Prozatím to pravděpodobně zůstane podnikatelským úsilím – spojením více druhů odborných znalostí a povolání. Takto totiž začínají nové věci.
Má-li se tato práce prosadit, pak budou muset semináře, školicí střediska, programy CPE a akreditační orgány investovat více času a peněz do rozšíření školení, předvídání etických otázek a přípravy vedoucích. A co je možná nejdůležitější, organizace budou muset riskovat a najímat a podporovat digitální kaplany pro novou éru duchovní služby.
Eileen Campbell-Reed
Eileen Campbell-Reed
Eileen Campbell-Reedová působí jako hostující docentka pastorační teologie a péče na Union Theological Seminary ve městě New York. Je zakladatelkou a moderátorkou pořadu Three Minute Ministry Mentor, spoluředitelkou projektu Learning Pastoral Imagination Project a autorkou knihy Pastoral Imagination: Bringing the Practice of Ministry to Life (Uvádění praxe služby do života).
-tep-
Můžete také navštívit naši facebookovou stránku Baptisté – Síť víry nebo facebookovou skupinu Zpravodaj Baptisté – Síť víry